Údaje o obci

Lokalita:                      Košický kraj, okres Košice – okolie
Rozloha obce:           1.566 ha = 15.662.000 m2
Nadmorská výška:  250 m. n. m.
Počet obyvateľov:   1036
Prvá písomná zmienka o obci: v roku 1270
Starosta:                     Ing. Martina Dutková, PhD.
PSČ:                              044 31

Pekné prírodné prostredie a blízka vzdialenosť krajského mesta Košice spôsobili, že sa obec Sokoľ stala vyhľadávanou satelitnou destináciou pre Košičanov. Viac ako polovicu obce tvoria chatári a aj tá menšia polovica obce je z veľkej časti vytvorená „novoprisťahovanými“ košičanmi. Tých do Sokoľa láka nielen blízka vzdialenosť od Košíc (7 km) ale aj to, že je to tichá, „záverečná“ (neprejazdná) dedina pod lesom.

Na prelome rokov 2014 / 2015 bolo v obci Sokoľ evidovaných 705 budov, v tomto zložení:
393 chát, 307 rodinných domov a 5 iných budov.

V letných mesiacoch je Sokoľ vyhľadávaný turistami a cykloturistami. Obľúbené trasy vedú napríklad na Kráľovu studňu, Vysoký vrch, Bielu skalu či Kozie rohy. Hubári si v lese, ktorým je Sokoľ obklopený tiež prídu na svoje. V zimných mesiacoch je okolie obce vhodné na bežecké lyžovanie. Aj keď bol hrad Sokoľ zrúcaný už v 15. storočí, návštevníci Sokoľa môžu nájsť pozostatky jeho majestátnosti v šokoľskom lese, v lokalite zvanej „Na hrádku“.

V obci sa nachádza materská škola, základná škola, obecný úrad s kultúrnym domom, požiarna zbrojnica, obecné byty, obchod, rímskokatolický kostol, štýlová zvonica, knižnica, malé multifunkčné ihrisko v centre obce a futbalové ihrisko na okraji obce. Čoskoro bude na okraji obce otvorený jazdecký areál so stajňami.

V obci funguje miestna káblová televízia a bezdrátový internet, elektrina je zavedená aj do všetkých chatových oblastí. Obec je plynofikovaná, zásobená kvalitnou pitnou vodou vodovodom. Obecná kanalizácia zrealizovaná nie je, autobusové spojenie s Košicami je málo frekventované. Taxíkom sa do Košíc dá prepraviť za 9 Eur.

Pošta a matričný úrad sa nachádzajú v neďalekej Družstevnej pri Hornáde. Železničná stanica sa nachádz v susedných Kostoľanoch. Najbližšie reštaurácie sa nachádzajú v Kostoľanoch a Družstevnej.